Ogrzewanie gazowe – jak zaoszczędzić?

Ogrzewanie gazowe jest stosunkowo tanim sposobem na ogrzewanie domu jednorodzinnego – szczególnie w przypadku pieców z możliwością podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jeśli jednak zima trwa nieco dłużej, musisz liczyć się ze zwiększonymi wydatkami na ogrzewanie; w jaki sposób możesz je nieco zmniejszyć?

Przede wszystkim postaw na nowoczesny piec.

Nowoczesne piece gazowe są projektowane w taki sposób, by jak najlepiej spełniać oczekiwania użytkowników: są bezpieczne, bezobsługowe i jednocześnie pozwalają na oszczędność ze względu na brak strat ciepła oraz możliwość zastosowania kondensacji. Dlatego jeśli planujesz założenie systemu ogrzewania  gazowego, wybierz najnowocześniejsze propozycje.

Odpowiednio dobierz moc pieca.

Piec o zbyt dużej mocy będzie powodował grzanie nie tylko zimą, ale również w okresie wiosenno – zimowym, ponieważ temperatura minimalnej mocy będzie wyższa; takie rozwiązanie nie sprawdza się podczas cieplejszych miesięcy, dlatego nie zawsze więcej znaczy lepiej. Zamiast wybierać piec o największej mocy, dopasuj jego parametry do własnych potrzeb.

Wprowadź nawyk oszczędzania.

Zadbaj o to, by grzejniki były ciepłe przede wszystkim wtedy, gdy domownicy są w pomieszczeniach; w przypadku dłuższych nieobecności warto przykręcić kaloryfery i obniżyć temperaturę wnętrz. Ponadto zainwestuj w regulator temperatury – urządzenie to pozwoli w prosty sposób dopasować poziom ogrzewania do Twoich potrzeb. Nie każde pomieszczenie musi być również ogrzewane na co dzień – jeśli z pokoju gościnnego korzystasz jedynie raz na jakiś czas, przykręć w nim ogrzewanie. Niższa temperatura w sypialni to z kolei sposób na zdrowszy sen.

Zadbaj także o odpowiednią izolację.

Jeśli z domu uciekać będzie ciepło, nawet najlepszy piec nie pozwoli na oszczędności. Dlatego jeśli w Twoim domu lub mieszkaniu znajdują się nieszczelne okna lub miejsca, przez które ciepło może dodatkowo uciekać – zadbaj o ich zabezpieczenie. Pamiętaj jednak o tym, że nie należy zasłaniać niezbędnych otworów wentylacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *